Міжнародна діяльність

Державне спеціалізоване підприємство “Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами” здійснює зовнішньоекономічну діяльність та міжнародне співробітництво у сфері поводження з РАВ та відпрацьованими ДІВ, забезпечує у межах повноважень реалізацію міжнародних проектів та програм у сфері поводження з РАВ та іншими забрудненими техногенними відходами. В якості одержувача міжнародної технічної допомоги ДСП “ЦППРВ” бере участь в реалізації міжнародних проектів, що виконуються в рамках програм Інструменту співробітництва з питань ядерної безпеки (ІСЯБ), що фінансується Європейським Союзом та країнами-учасницями G7 “Глобальне партнерство проти розповсюдження зброї та матеріалів масового знищення”.

Реалізація міжнародних проектів програм ІСЯБ та Глобальне партнерство спрямована на підвищення безпеки та економічної ефективності поводження з усіма типами радіоактивних відходів і, зокрема, на мінімізацію відходів у всіх видах діяльності з урахуванням довгострокової мети постійного і безпечного їх захоронення.

В рамках міжнародних проектів Європейської комісії ДСП “ЦППРВ”, як безпосередній одержувач міжнародної технічної допомоги, задіяно в реалізації наступних проектів: “Поліпшення інфраструктури поводження з радіоактивними відходами в Україні”. U4.01/11-АВ у співпраці з Компанією “Empresarios Agrupados Internacional, s.a.” (Іспанія); “Вдосконалення національної системи підготовки в галузі поводження з РАВ, зняття з експлуатації і реабілітації забруднених територій”. U4.01/12-Е у співпраці з Консорціумом на чолі з “IDOM CONSULTING, ENGINEERING, ARCHTECTURE S.A.U” (Іспанія); та “Розробка Національного плану геологічного захоронення радіоактивних відходів в Україні та графіка його реалізації”. U4.01/14B – у співпраці з Консорціумом у складі BGE Tесhnology GmbH (Німеччина) – керівник консорціуму та SKB International AB (Швеція), ANDRA (Франція).

У співпраці з ДК «УкрДО “Радон”» – “Підтримка введення в експлуатацію, ліцензування та управління централізованим сховищем відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання” – за підтримки Уряду Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії через Департамент енергетики та зміни клімату Сполученого королівства Великобританії та Північної Ірландії (DECC), Великобританія.

Здійснюється співробітництво спільно з Українським науково-технологічним центром (УНТЦ) в рамках проектів Глобального партнерства: “Контейнери для зберігання відпрацьованих радіоактивних джерел  в Чорнобильській зоні відчуження” Р713 – за підтримки Уряду Королівства Швеції, через Шведське агентство з радіаційної безпеки (SSM); “Контейнери для транспортування та зберігання відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання в рамках проекту VECTOR ІІ” Р704 – за підтримки Уряду США через Державний департамент США, Бюро міжнародної безпеки та нерозповсюдження Управління запобігання тероризму з використанням зброї масового знищення.

Коротка інформація щодо надання Європейским співтовариством технічної допомоги

Заходами в галузі ядерної безпеки та нерозповсюдження займаються Генеральний директорат Європейської Комісії з Розвитку і співробітництва EuropeAid у співпраці з Європейською службою зовнішньої діяльності та за технічної підтримки Об’єднаного дослідницького центру Європейської Комісії (JRC).

Фінансовий Інструмент співробітництва у галузі ядерної безпеки (ІСЯБ) існує для фінансування заходів, спрямованих на підвищення рівнів ядерної безпеки, радіаційного захисту та застосування ефективних і економічних заходів захисту ядерних матеріалів в третіх країнах, що не входять до складу ЄС.

Підвищення безпеки і економічної ефективності поводження з усіма типами радіоактивних відходів в Україні і, зокрема, орієнтування всіх видів робіт на мінімізацію утворення відходів, а також перспективна мета – постійне і безпечне захоронення.

В Україні, в секторі «Поводження з радіоактивними відходами», реалізація програми ІСЯБ спрямована на підвищення безпеки та економічної ефективності поводження з усіма типами радіоактивних відходів і, зокрема, на мінімізацію відходів у всіх видах діяльності з урахуванням довгострокової мети постійного і безпечного захоронення та фінансування спільних дій в наступних п’яти найбільш пріоритетних областях:

1. Підвищення ядерної безпеки, особливо в частині нормативно-правової бази або управління безпекою атомних електростанцій (проектування, експлуатація, техобслуговування / ремонт, зняття з експлуатації).

2. Безпечна транспортування, переробка та захоронення радіоактивних відходів.

3. Реабілітація майданчиків колишніх ядерних об’єктів і захист від іонізуючого випромінювання, що випускається радіоактивними матеріалами.

4. Аварійна готовність (запобігання аварій, а також реагування у разі аварії).

5. Сприяння міжнародному співробітництву в галузі ядерної безпеки.

 

Фахівці ДСП “ЦППРВ” продовжують переймати досвід європейських країн в сфері поводження з радіоактивними відходами

З 28 жовтня по 01 листопада 2019 року фахівці Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» взяли участь у навчальному тренінг-курсі від міжнародного консорціуму ANDRA (Франція), BGE Tесhnology GmbH (Німеччина), SKB (Швеція) в рамках національного проекту U4.01/14B «Розробка національного плану геологічного захоронення радіоактивних відходів в Україні та графік його реалізації», що проходив у місті Києві. Головною метою тренінг-курсу було ознайомлення українських фахівців, що мають долучитися до процесу створення геологічного сховища в Україні, з іноземним досвідом в даній сфері. Під час проведення тренінгу експерти консорціуму ознайомили учасників із обґрунтуванням оцінки безпеки об‘єктів для захоронення,…

0 comments

Участь у засіданні Комітету країн-членів ЄС

22 травня 2019 року у м. Брюссель (Королівство Бельгія) директор Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» Сергій Костюк взяв участь у засіданні Комітету країн-членів ЄС в рамках реалізації Програми Інструменту співробітництва з ядерної безпеки (ІСЯБ) з метою обговорення запланованих проектів, в яких  ДСП «ЦППРВ» виступає Реципієнтом, в рамках Щорічної програми дій 2019 року Програми ІСЯБ. Від української делегації виступив Голова ДАЗВ Віталій Петрук, представивши поточний стан системи поводження з радіоактивними відходами (РАВ) в Україні та перспективи реалізації проектів Програми ІСЯБ. Він також ознайомив учасників заходу із…

0 comments

Отримання технічної допомоги в рамках виконання проекту «Контейнери для транспортування та зберігання відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання в рамках проекту VECTOR II»

В рамках виконання проекту міжнародної технічної допомоги Р704 «Контейнери для транспортування та зберігання відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання в рамках проекту VECTOR II» в квітні 2019 року Державне спеціалізоване підприємство «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» отримало чотири пакувальних транспортних комплектів ПКТ1А – 15, призначених для тимчасового зберігання та транспортування джерел іонізуючого випромінювання закритого типу у блоках біологічного захисту з гамма-випромінюючими радіонуклідами (Cs-137) та два технологічних контейнери КТІ-170, призначені для забезпечення можливості ізоляції джерел іонізуючого випромінювання при виконанні технологічних операцій у «гарячих» камерах. Комплекти та контейнери витримали приймальні та сертифікаційні…

0 comments

Участь у тренінг-курсі МАГАТЕ “Вивчення науково-технічної бази для створення інженерних бар’єрів під час побудови сховища РАВ у глибоких геологічних формаціях”

З 08 по 12 квітня 2019 року в рамках національного проекту UKR9038 фахівці Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» взяли участь у навчальному тренінг-курсі від МАГАТЕ «Вивчення науково-технічної бази для створення інженерних бар’єрів під час побудови сховища РАВ у глибоких геологічних формаціях», що проходив в офісі Державного агентства України з управління зоною відчуження (м. Київ). Головною метою тренінг-курсу було ознайомлення українських фахівців, зокрема представників ДСП «ЦППРВ», що мають долучитися до процесу створення геологічного сховища в Україні, з іноземним досвідом в даній сфері. Під час проведення тренінгу експерти…

0 comments

ДСП “ЦППРВ” отримало два технологічних контейнери для зберігання ВДІВ в рамках програми міжнародної технічної допомоги

В рамках виконання проекту міжнародної технічної допомоги Р713 «Контейнери для зберігання відпрацьованих радіоактивних джерел в Чорнобильській зоні відчуження» в січні 2019 року підприємство отримало два технологічних контейнера КТ-230 для зберігання відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання. Ці контейнери призначені для тимчасового зберігання джерел гама-випромінювання (в основному ізотопів Cobalt-60) в централізованому сховищі відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання (ЦСВДІВ), що розташований на комплексі виробництв «Вектор». Контейнери витримали приймальні та сертифікаційні випробування та мають сертифікат відповідності організації «СЕРТАТОМ». Фінансові кошти на виготовлення та поставку контейнерів були отримані від Уряду Королівства Швеції через Шведський комітет з радіаційної…

0 comments

Участь у навчальному тренінг-курсі МАГАТЕ «Фундаментальні основи захоронення радіоактивних відходів у глибоких геологічних формаціях»

З 21 по 25 січня 2019 року в рамках національного проекту UKR9038 фахівці Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» взяли участь у навчальному тренінг-курсі від МАГАТЕ «Фундаментальні основи захоронення радіоактивних відходів у глибоких геологічних формаціях», що проходив в офісі Державного агентства України з управління зоною відчуження (м. Київ).

0 comments