Фізичний захист 

Загін охорони ДСП “ЦППРВ” застерігає від незаконного перебування в зоні відуження

З метою недопущення випадків незаконного перебування на об’єктах Державного спеціалізованого підприємства «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами», що знаходяться під охороною, а також захисту населення та навколишнього природного середовища від впливу іонізуючого випромінювання через здійснення будь-яких умисних актів, які можуть прямо або побічно створити загрозу для здоров’я або безпеки населення, навколишнього природного середовища внаслідок впливу радіації, на підприємстві постійно діє служба з фізичного захисту та загін охорони.

Відповідно до затвердженого «Положення про загін охорони», основними його завданнями є забезпечення охорони об’єктів поводження з радіоактивними відходами при зберіганні і перевезенні, здійснення контрольно-перепускного режиму на об’єктах, що охороняються та недопущення крадіжок майна на охоронюваних об’єктах зони відчуження.

Наразі загальна кількість охоронюваних об’єктів підприємства складає 61 одиницю, серед яких 11 об’єктів – з поводження з радіоактивними відходами, в тому числі, 5  об’єктів критичної інфраструктури. А також, значна частина об’єктів охороняється, відповідно до укладених договорів, як фізичною охороною, так і за допомогою охоронного обладнання пункту централізованого спостереження.

Чорнобильська зона відчуження (ЧЗВ), як туристичний об’єкт, останніми роками дуже приваблює туристів з усього світу. Туроператорами пропонуються нові цікаві маршрути, як наслідок, стрімко розвивається туристична інфраструктура. Наряду з цим, серед відвідувачів зони відчуження існує категорія нелегальних туристів – поціновувачів покинутих місць, охочих до гострих відчуттів та реліквій радянської доби, що залишилися в чорнобильській зоні після аварії. Тих, що незаконно потрапляють і перебувають в зоні відчуження. Вони об’єднані соціальними групами і, використовуючи розгалужену мережу нелегальних провідників для супроводу, ведуть свої персональні блоги, закликаючи інших фактично до порушення режиму протирадіаційної безпеки. 

Тут не ведеться мова про випадки неумисного потрапляння в зону відчуження мешканців регіонів та поселень, що територіально близькі з кордонами ЧЗВ, а саме тих, що свідомо опиняються на заборонених об’єктах.

Приміром, загальна чисельність затриманих осіб, що незаконно потрапили на об’єкти ДСП «ЦППРВ» – «Прип’ять» і «Чорнобиль-2», де були затримані персоналом загону охорони з початку 2021 року, станом на жовтень місяць становить 193 особи. Серед затриманих осіб, громадян України – 175 осіб, представників іноземних країн, а саме, громадян Нідерландів, Швеції, Германії, Чехії, Росії, Франції, Боснії – 18 осіб.

Закликаємо усіх охочих до екстремального відпочинку утриматися від нелегального відвідання об’єктів ЧЗВ та не наражати себе на небезпеку.

Потрібно пам’ятати, що за 35 років стан більшості закинутих будівель ЧЗВ є аварійним. В деяких місцях фактично відсутній сигнал мобільного зв’язку, що унеможливлює виклик допомоги в разі потреби. Також потрібно враховувати розширення ареалу проживання диких тварин територією Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. Зустріч із багатьма дикими тваринами становить реальну небезпеку для життя.

Ви маєте можливість легально відвідати Чорнобильську зону відчуження, оформивши заявку на сайті https://solaris.testmticket.in.ua/ua або звернувшись до офіційних туроператорів, згідно з правилами відвідування зони відчуження.

Залежно від скоєного порушення, воно може розглядатися як порушення вимог режиму радіаційної безпеки, незаконний перетин кордонів зони відчуження, незаконне перебування на територіях об’єктів зони відчуження, крадіжка матеріалів та джерел іонізуючого випромінювання, незаконний перетин державного кордону тощо.

Осіб, причетних до вищезазначених порушень, буде затримано та притягнуто до відповідальності згідно з чинним законодавства України.