Новини ЦППРВ 

Зйомки хорватського документального серіалу у Чорнобилі

Команда з хорватської продюсерської компанії «Castor Multimedia», що працює над створенням документального ТБ-серіалу «Jedna Jedina» (укр. Одна й єдина) на замовлення Хорватського національного радіотелебачення (HRT), проводила зйомки матеріалів фільму у Чорнобилі.

 

Тема серіалу «Одна й єдина» стосується єдиної атомної електростанції, що була побудована за часів Югославії – АЕC Кршко (Krško). В рамках трьох епізодів серіалу, видатними дослідниками та професорами інститутів Хорватії, Словенії та Сербії обговорюватимуться минуле та майбутнє атомної енергії.

 

Серед працівників АЕС Кршко були ті, хто взяв безпосередню участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, зокрема, працювали над створенням чорнобильського «Саркофагу». Мова йде про пана Вінце Новака (Vince Novak), який працював директором Департаменту ядерної безпеки в ЄБРР та Чорнобильського фонду «Укриття» та пана Даміра Субашіча (Damir Subašić). Як безпосередні учасники робіт з ліквідації наслідків катастрофи, вони, протягом фільму, діляться своїми спогадами про катастрофу та їхню роль в успішному завершенні будівництва.

 

Проблема поводження з радіоактивними відходами після зупинення АЕС Кршко залишається актуальною і невирішеною остаточно, як для Словенії, так і для Хорватії.

 

Знімальна група під час своєї роботи відвідала експериментальну установку для спалювання радіаційно-забрудненої деревини  (Інсинератор) ДСП «ЦППРВ», де ознайомилися з принципом її роботи та екологічними особливостями технології спалювання.


Тема розвитку атомної енергетики  та безпечного поводження з радіоактивними відходами у всьому світі привертає увагу суспільства. Ми бажаємо творцям серіалу натхнення у роботі, скорішого його виходу на екрани та шаленої популярності.  

 

Довідково

 

У 2015 році на базі ДСП «ЦППРВ» відбулась офіційна передача міжнародної технічної допомоги в рамках програми ІСЯБ: «Оздоровчі та екологічні програми, пов`язані з Чорнобильською зоною відчуження» (проект U6.01e/11 «Поставка і монтаж інсинератора для спалювання деревини» EuropeAid/133103/C/SUP/UA).

Інсинератор – експериментальний завод для спалювання радіаційно-забрудненої деревини, є першим демонстраційним проектом в Україні.

 

Великі масиви сухого лісу в зоні відчуження становлять високий ризик пожеж та подальшого поширення радіоактивності вітром поза межі зони, що може досягти великих міст, зокрема, Києва.

Щоб зменшити ризик такого негативного впливу, забруднені сухі ліси необхідно видаляти та безпечно утилізувати. Враховуючи існуючі великі масиви сухих лісів, єдиним дієвим варіантом швидкого їх видалення може бути контрольоване спалювання. Крім того, енергію, що виділяється при спалюванні можна використати для енергозабезпечення місцевих систем централізованого теплопостачання, що дасть можливість знизити потребу використання для цієї мети імпортованого природного газу.

 

Для розробки та тестування такої технології і було прийнято рішення побудувати в зоні відчуження експериментальну установку для спалювання забрудненої радіонуклідами деревини із зони відчуження. Ця установка побудована та використовується для тестування різних варіантів спалювання деревини з точки зору їх впливу на навколишнє середовище та здоров’я персоналу та населення. Наразі, установка дає тепло в існуючу систему опалення міста Чорнобиля.

Related posts